Kupujemy dom od developera

Kupujemy wymarzony dom. O czym należy pamiętać.

Kupno domu dla większości jest realizacją najgłębszych marzeń. Po czasie życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami analizujemy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Kilka spraw należy na spokojnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, domek mający 70 m² będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Przeanalizować należy też sprawę miejsc garażowych. W obecnych czasach jedno miejsce często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie małego garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Niewielka będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej cichego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Stare kontra nowe

Zarówno zakup nowego budynku, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje pozytywy. Najczęściej znajduje się on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy warsztacie samochodowym. Zabytkowe, domy posiadają swój urok i urokliwe wnętrze. Bardzo często okazuje się, że odnowienie takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest pierwszorzędna. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Lokalizacja wpływa na cenę. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy porównać cenę nieruchomości na Stawkach czy w Grębocinie i podobną działkę w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę istotne pieniądze i w takim przypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to kluczowa rzecz do zweryfikowania. Jako pierwsze należy przeanalizować, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Dane znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przeanalizowanie dokumentów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo szczegółowo sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi sprawdzić fachowiec. Nie powinno się na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Kolejną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas istotna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to warto upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to ważna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z budynkiem. W przypadku używanego budynku należy koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Strona używa cookies
Ok