Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym już nie tylko w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora jest jeszcze bardziej osiągalna dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ nie tylko na warunki temperaturowe, ale także na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest też użytkowany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo zatem nie dziwi jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki zawartym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To oznacza, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspomaga oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji i odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko zwilgotnienia budynku, co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w komfortowych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 23 a 27°C. Również poziom wilgoci ma znaczenie i najlepiej aby mieścił się w przedziale 40-60%. To są najbardziej dopasowane warunki, w jakich ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do ustawiania temperatury należy podchodzić z umiarem. Zalecane jest, aby różnice temperatur pomiędzy pokojami nie były większe niż 8°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto też zmniejszyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany prosto na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, by uniknąć dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora do domu powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto sprawdzić energetyczną klasę urządzenia i sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tej kategorii im większe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii zużywa klimatyzator.

Zwykle najlepszą klasę energetyczną (A+++) posiadają te wysoko efektywne i kosztowne klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę przeznaczy się na zakup, dlatego że tańsze klimatyzatory, zazwyczaj mają niższą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej wymagają napraw.

Aby działanie klimatyzatora było maksymalnie oszczędne i wydajne trzeba zadbać o właściwą izolację ścian, stropów, przegród budowlanych i szyb okiennych, żeby odbijały światło słoneczne. Dodatkowo, dobrym rozwiązaniem jest instalacja żaluzji czy rolet, które pomogą w zachowaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka typów klimatyzatorów. Różnią się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości a także mobilności, co sprawia, że można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej wybierany klimatyzator domowy. Zbudowany jest on z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej, czyli parownika i skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Ten typ klimatyzatora można kupić również w formie multisplit, która od pierwotnej wersji różni się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka (maksymalnie 5) części wewnętrznych, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest chętnie montowana w domach, ze względu na dość cichą pracę, zajmuje niewiele miejsca i ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Składa się z jednego elementu, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w dowolnym miejscu i usunięcie go, gdy nie będzie potrzebny. Wadą jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (np. przez otwarte okno), aby odprowadzał ciepło. Z tego względu są nieco mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych pomieszczeniach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Potrzebują znacznie większej przestrzeni i zużywają stosunkowo więcej energii.

Jak długo posłuży klimatyzacja w domu?

Dobrze działający, regularnie oczyszczany i właściwie użytkowany klimatyzator może pracować w domu nawet około 20 lat. Jest to możliwe za sprawą częstych przeglądów, które zapobiegną lub usuną wszelkie występujące usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa do trzech razy w roku, żeby nie narażać się na problemy związane z defektem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzatora jest w dużej mierze zależna również od jakości i ceny sprzętu. Im lepsza klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzatora, wiele firm zajmujących się ich instalacją, oferuje utylizację starego sprzętu w cenie montażu nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zajmują się tym specjaliści, ale również bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest we właściwych warunkach.

Koszt klimatyzacji do domu?

Na koszt klimatyzatora w domu ma wpływ wiele czynników. To nie tylko cena sprzętu i jego instalacja. Do wydatków należy dodać również przybliżoną wartość kosztów użytkowania, a to inwestycja długofalowa. Należy ocenić, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, ze względu na lepszą sprawność (czyli rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Strona używa cookies
Ok