Eleganckie balustrady, rzeźbione tralki i efektowne poręcze

Nogi drewniane nóżki do mebli akcesoria meblowe nogi drewniane sklep

Nogi drewniane nóżki do mebli akcesoria meblowe nogi drewniane sklep

W domach, w których zamontowane są schodki, muszą bezwzględnie znaleźć się balustrady o właściwej wysokości. Jest to taki komponent domu, który ma zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom – w szczególności najmłodszym oraz osobom starszym. Współcześnie jest tyle wariantów barier, że autentycznie jest w czym wybierać. Trzeba wyliczyć tu chociażby balustrady przejrzyste i kompletne. Pierwsze między słupkami mają fragmenty wypełniające półprzeźroczyste, m in. zrobione ze szkła. Balustrady pełne montuje się wewnątrz budynków publicznych i są wykonane najczęściej z niezmiernie mocnego materiału, m in. cementu. Można je oczywiście zbudować w lokum dwupoziomowym czy domu jednorodzinnym, żeby urozmaicić design wnętrza interesującą konstrukcją.

Jaki wybrać wzór balustrady?

Nade wszystko musimy zastanowić się nad tym: czy schody wraz z balustradą będą stroną wyeksponowaną w domu, czy będą wypełniały wyłącznie funkcję pożyteczną (i mają dostosować się do otoczenia)? Należałoby zastanowić się, jakie materiały będą pasować, w jaki sposób ma wyglądać cała struktura oraz jaką ilość pieniędzy możemy poświęcić na jej postawienie. Ogólnie rzecz ujmując chodzi o to, ażeby wkomponować wybrane moduły do wyglądu mieszkania np. pięknie dekorowanych nóg drewnianych w starych meblach, drewnianych osłon na podłokietniki bądź wycinanych poręczy.

Bariera może być zainstalowana jedynie po jednej stronie stopni, jeśli po drugiej zajmuje miejsce ściana. Czasem może być również specjalnym motywem w domu – jeśli konstrukcje umieścimy po obydwu częściach. Jeśli jesteśmy w momencie akceptacji projektu budynku, jesteśmy zobowiązani zawrzeć też schodki z barierkami. Projektant, który deklaruje, iż są zbyteczne, z całą pewnością nie jest specjalistą. Zwłaszcza, jeśli sądzi, że będziemy mieli dużo niezależnej przestrzeni oraz takie ograniczenia w sumie nie są niezbędne. Lepiej zainwestować w coś, co potrafi zabezpieczać przed upadkiem, a nawet utratą życia.

W jakim momencie zamontować balustradę?

Mamy możliwość to zrealizować w czasie budowy stopni – w partiach, w jakich mają być włożone tralki są przytwierdzane specjalne pręty (w dalszej kolejności są usuwane). Inną propozycją jest zbudowanie balustrady po wymurowaniu stopni. W takim przypadku trzeba wywiercić delikatnie otwory i przyłączyć konstrukcję. Ciekawym pomysłem jest instalowanie bariery na końcach schodków, dzięki czemu płaszczyzna do chodzenia krótko mówiąc nie pomniejsza się aż tak mocno. W niektórych budynkach możemy przyuważyć jeszcze odmienne rozwiązanie. Jeśli postawienie balustrady jest niemożliwe z uwagi na obszar, wtedy montuje się proste przeszkody. To one oddzielają przestrzeń otwartą od schodów oraz zapewniają domownikom bezpieczeństwo.

Każda bariera bez względu na rodzaj musi udźwignąć dorosłego człowieka, który z impetem na nią wpada. Chodzi o to, aby utrzymała jego ciężar i nie była dodatkowym czynnikiem prowokującym wypadek. Odrębną rzeczą jest zagwarantowanie bezpieczeństwa małym dzieciom, które w czasie rozrywki będą chciały wciskać głowę pomiędzy pręty. Rozstaw tralek nie powinien być dlatego mniejszy niż 12 cm. Inaczej musimy przygotować się na zabieranie drążków i zapełnienie balustrady czymś innym. Co więcej poręcze powinny być odseparowane od ściany na przynajmniej 5 cm, więc w takim dystansie, by można było mocno złapać się balustrady. Elementy całe ze szkła bezwzględnie muszą posiadać lepsze parametry. W przypadku stłuczenia drobne fragmenty nie mogą ranić.

Z czego składa się balustrada?

Tralki – to inaczej słupki, które są mocowane w ziemi. Do nich doczepia się poręcz oraz wypełnienie. Spora liczba producentów akcesoriów meblowych może przygotować tralki standardowe, tralki kręcone albo tralki obficie rzeźbione. Muszą znakomicie wpasowywać się w otoczenie. Tralki drewniane są uzyskiwane z najdoskonalszej klasy drewna, np. bukowego. Oprócz mieszkań możemy je instalować na loggiach. Najczęściej są najefektowniejszym fragmentem balustrady, jeżeli wykona je profesjonalny rzemieślnik.

Poręcze – innymi słowy pochwyty, a więc te fragmenty balustrady, za jakie po prostu łapiemy idąc po schodkach. Wiodą wzdłuż schodków i dają mocne oparcie. Muszą być przystosowane do wzoru balustrady, mówiąc w skrócie nie powinna ślizgać się po nich dłoń i muszą mieć wystarczającą szerokość.

Wypełnienie balustrady – więc część balustrady, która mieści się pomiędzy tralkami. Przeważnie instaluje się tutaj części mające uniemożliwić wypadnięcie. Mogą być zrobione z gęsto umocowanych tralek, zdobionych drążków drewnianych, szkła w metalowych obramowaniach albo z metalu o dowolnym kształcie.

Balustrada z drewna do klasycznego domu

Spora liczba kontrahentów chętnie kupuje balustrady z drewna, gdyż zdają egzamin w każdym mieszkaniu niezależnie od wyposażenia. Możemy wybrać tradycyjne, surowe kolumienki lub pięknie dekorowane. To samo odnosi się do poręczy. Drewno jest materiałem prostym w obróbce, absolutnie nie ziębi rąk i mamy możliwość je zaimpregnować (czy pomalować na ulubiony kolor). Dobrze jest zainstalować poręcz z takiego samego drewna, z którego są skonstruowane schody (bo inaczej nie będzie wyglądało to stylowo). Należałoby także wspomnieć, że drewniane części nadają wnętrzom stateczności, zatem nadają się jedynie do przestronnych mieszkań.

Jeśli planujesz wiedzieć o wiele więcej kliknij w odnośnik – Nogi drewniane producent

Strona używa cookies
Ok